FUE Saç Ekimi İyileşme Süreci: Ne beklenir?

FUE saç ekiminin öncesindeki sürecin ve işlem sırasındaki sürecin önemi kadar, FUE saç ekimi sonrası süreç de önemlidir. Saç ekimi sonrasında, oluşacak yeni ve güçlü saçlar için ortalama bir yıl sürecek olan iyileşme süreci başlayacaktır. Bu süreç, istenilen güçlü ve sağlıklı saçların elde edilmesi için oldukça önemlidir. FUE saç ekimi sonrasında deneyimlenecek olan iyileşme süreci, aşamalar kaydederek ilerlemektedir. Bu süreç içerisinde ilk 10 gün oldukça kritiktir sayılabilir. İşlem henüz yeni olduğundan dolayı bu ilk 10 gün içerisinde saç derisine mümkün olduğunca çok dikkat etmek gerekmektedir. Ardından iyileşme süreci kendini tamamen hissettirecek ve iyileşme sürecinde belirli durumlar yaşanacaktır.

İyileşme süreci uzun soluklu ilerleyen bir süreçtir ve saç ekimini gerçekleştiren birey tarafından oldukça önem verilerek gerçekleşmelidir. Bu durum saç ekiminin sağlıklı ve güçlü tamamlanması açısından oldukça önem taşır. İyileşme sürecinde yaşanması beklenen genel durumlar bulunmaktadır. Bu durumların saç ekimini deneyimleyen kişi tarafından bilinmesi, kişi tarafından duyulacak endişelerin önüne geçecektir.

  • Saç ekiminden sonra, birinci ay bitiminde saç ektiren her bireyde şok dökülmeler yaşanır. Bu durum iyileşme sürecinin oldukça doğal bir parçasıdır ve her şeyin yolunda olduğunu gösteren bir aşamadır.
  • Ek olarak saç derisinde kepeklenmeler ve kabuklanmalar da görülmesi mümkündür. Bu aşama, saç ekimi operasyonu sonrasında doku üzerindeki hafif hasarın yavaş yavaş geçtiğini göstermektedir. Bu durumlarda yaşanacak rahatsızlık hissi için doktorunuza başvurabilirsiniz.
  • Saç derisinde oluşacak olan kızarıklıklar, saç ekimi sonrasındaki iyileşme sürecinde görülen doğal etkilerden biridir. Kabuklanmaların temizlenmesi ardından kızarıklık görünümü ortaya çıkacaktır. Bu durum geçicidir ve iyileşme süreci ile ortadan kalkmaktadır.
  • Şok dökülme ardından, yaklaşık 3 – 4 ay gibi bir zaman geçtiğinde, yeni saçlar görünmeye başlayacaktır. Bu yeni saçlar çok ince yapıda görünebilir fakat iyileşme süreci bitmeden güçlü ve kalın bir yapıya sahip olacaklardır.
  • Altıncı ayın sonunda, yeni saçların büyüme oranı ortalama %60 – 80 arasında değişmektedir. Saçlar uzayıp güçlenmeye devam edecektir.
  • Altıncı aydan, on ikinci aya kadar yeni saçlar ve saç derisi iyileşme sürecini tamamlamaya çalışacaktır. Ortalama bir sene süren bu süreç sonunda istenilen, sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olmak mümkündür.

İyileşme sürecinin sorunsuz ve sağlıklı bir şekilde devam etmesi için, saç ekimini gerçekleştiren bireyin de bu konuda gerekli özeni ve dikkati göstermesi gerekmektedir. Ek olarak, uzman doktorun tavsiyeleri yerine getirilmelidir. Bu sayede iyileşme süreci sonrasında yüksek bir başarı elde edilecektir.

SİZİ ARAYALIM