Genetik Saç Dökülmesi Belirtileri Nedir?

Genetik Saç Dökülmesi Belirtileri Nedir? Genetik Saç Dökülmem Mi Var?

Cinsiyetiniz ne olursa olsun, genetik saç dökülmesinde önemli bir etkisi vardır. Saç dökülmesinin genetik bileşeni hala tam olarak bilinmemekle birlikte, çok sayıda farklı gen içerdiğine inanılmaktadır. Bazı kişilerde saç dökülmesi olan bölgeleri kapatmak için de saç ekimi yapılmaktadır.

Saç dökülmesinin birçok nedeni arasında en sık görüleni kalıtsal yani genetik kelliktir. Kalıtsal kellik, bir hastalık değil, kalıtım, hormon seviyeleri ve doğal yaşlanma sürecinin bir karışımının neden olduğu normal bir durumdur.

Genetik Saç Dökülmesi Hakkında Bilmeniz Gereken En Önemli Şeyler

Genetik saç dökülmesi, aile bireylerinden sizlere geçen saç dökülmesini ifade eder. Kadınlarda da görülebilmesine rağmen erkeklerde daha sık görülmektedir. Genetik saç dökülmesi en sık kafa derisi ile ilişkili olsa da vücudun diğer bölgelerinde de ortaya çıkabilir. Bununla birlikte beklenmedik saç dökülmeniz varsa, otoimmün rahatsızlığınız varsa veya saç dökülmeniz genetik nedenlere bağlanamıyorsa doktora görünmelisiniz.

Şu anda genetik saç dökülmesinin tedavisi yoktur, ancak ilaçlar bazı kişilerde saç dökülmesini azaltabilir veya hatta durdurabilir. Kalıtsal saç dökülmesi tamamen zararsız bir durumdur. Ancak, saçınızın döküldüğünü görmek üzücü olabilir. İhtiyaç duymanız halinde hem psikolojik hem fiziksel yardım ve destek alabilirsiniz.

genetik saç dökülmesi görsel

Genetik Saç Dökülmesi Nasıl Durdurulur?

Kalıtsal nedenlerden kaynaklanan saç dökülmesi geri döndürülemez ve oluşmasını önlemek için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Genetik saç dökülmesini yavaşlatmak için çeşitli yöntemler vardır, ancak hiçbiri tamamen etkili değildir. Saç dökülmeniz genç yaşta başladıysa, zamanla daha fazla saç dökülmesi yaşama olasılığınız daha yüksektir.

 • Dengeli beslenmek, yeterince uyumak, stresi azaltmak ve düzenli fiziksel aktivite yapmak, genel sağlığınızı ve saç sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir.
 • Bazı topikal ilaçlar genellikle tedavinin ilk aşaması olarak kullanılır. Tipik olarak, bu tedaviler saçsız olduğunuz bölgelerde doğrudan kafa derisine uygulanır.
 • Saç dökülmenizi durdurmanın bir diğer yolu da saç ekimi işlemidir. Saç ekimi, saç köklerinin kafa derisinin bir kısmından diğer tarafındaki saçsız kısımlara taşındığı bir operasyonudur.
 • Lazer tedavisi saç yoğunluğunu arttırmada faydalı olabilir. Öte yandan, bu terapi yaklaşımının etkinliğini değerlendirmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Genetik Saç Dökülmesinin Belirtileri Nelerdir?

Saç dökülmesi, zamanla kafa derisinin bazı bölgelerinde tamamen saçsızlığa yol açan kalıtsal kelliğin ilk belirtisidir. Saç dökülmesi belirtileri söz konusu olduğunda yastıktaki, küvetteki veya taraktaki tüyler sizler için birer işarettir.

Erkeklerde saç dökülmesi genellikle şakaklarda ve başın çevresinde başlar ve vücudun geri kalanında M şeklinde bir düzende ilerler. Sonunda, kafa derisinin yan ve arka tarafındaki bir saç seyrek bir şekilde kalacaktır.

Kadınlarda saç dökülmesi daha yaygın olmakla birlikte daha kolay gizlenebilmektedir. Erkeklerin aksine, çoğu kadının alın ve şakak çevresindeki saç çizgisi doğal durumunda kalır. Saç derisinin herhangi bir bölgesinde tamamen saç dökülmesi nadirdir ve alopesi areata (kel yamalar oluşturan bir bağışıklık sistemi hastalığı), mantar enfeksiyonu veya diğer birkaç hastalık gibi başka bir hastalığın varlığını gösterebilir.

 

Genetik Saç Dökülmesi Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuzun, saç dökülmesinin şekli ve başka tıbbi endişeleriniz olup olmadığı da dahil olmak üzere, size saç dökülmeniz hakkında sorular sorması muhtemeldir. Saçlarınız ayrıca doktorunuz tarafından muayene edilecektir. Genetik saç dökülmesini tespit etmek için herhangi bir test gerekmese de duruma neden olabilecek diğer bozuklukların olasılığını dışlamak için kan testi yapılabilir. Bu testlerden sonra doktorunuz sizin için uygun olan dökülmeyi azaltıcı tedavi yöntemini belirleyecektir.

Saç Dökülmesine Sebep Olan Diğer Nedenler

Erkek ve kadın tipi saç dökülmesinin gelişmesinde genetiğe ek olarak başka değişkenler de rol oynayabilir. Örneğin kadınlar genellikle hormonsal değişikliklerin bir sonucu olarak menopoz sırasında saç dökülmesi yaşarlar. Aynı zamanda erkekler tipik olarak yirmili yaşların başında saç dökülmesi yaşayabilir.

Genetik Saç Dökülmesi

 • Hormonsal değişikliklerin bir sonucu olarak, birçok kadın diğer şeylerin yanı sıra menopoz, doğum ve hamilelikten sonra saç dökülmesi yaşar. Tiroid hormon düzeylerinin değişmesi hem erkeklerin hem de kadınların hayatlarının farklı evrelerinde saç dökülmesi yaşamalarına neden olabilir.
 • Kafa derisinde yamalı saç dökülmesine yol açan Alopesi areata, saç dökülmesinin bir diğer nedeni olan immünolojik bir hastalıktır.
 • Genellikle saç yolma durumu olarak bilinen trikotilomani, kişinin kendi saçını çekme dürtüsüne neden olan bir akıl hastalığıdır. Her yaştan insanı etkiler.
 • Saç dökülmesine saçkıran enfeksiyonları, sikatrisyel alopesi ve travmatik alopesi gibi tıbbi hastalıklar neden olabilir.
 • Sıkı atkuyruğu gibi saçınıza stres uygulayan saç modelleri, saç derisini etkileyen bir tür saç dökülmesi olan traksiyon alopesi ile sonuçlanabilir.
 • Diyabet aşağıdaki tıbbi sorunları tedavi etmek için kullanılan ilaçlar ve diyet takviyeleri saç dökülmesine neden olabilir.
 • Doğum kontrol tabletlerinin kullanımının kesilmesi geçici saç dökülmesine neden olabilir.
 • Radyasyon tedavisi genellikle kanser tedavisinde kullanılır ve bazı hastalarda saç dökülmesine neden olduğu bilinmektedir. Bu dökülme genellikle geçicidir.
 • Uzun süreli fiziksel veya zihinsel stresin bir sonucu olarak geçici saç dökülmesi meydana gelebilir.
 • Yeterli protein veya çinko gibi diğer gerekli mineralleri almamanın saç gelişiminizi olumsuz etkilemesi olasıdır.

 

Saç dökülmesi şikayeti ile saç ekimi yaptırmak mı istiyorsunuz? Potansiyel sonuçları ve süreci inceleyin:

Hair Transplant Results

 

SİZİ ARAYALIM