Hangisini Seçmeli: FUE veya DHI?

FUE veya DHI?

Saç ekimi yaptırmak isteyen bireylerin en çok merak ettiği ve araştırdığı konulardan biri de saç ekimi yöntemleridir. Günümüzde FUE veya DHI olarak, tercih edilen iki saç ekimi yöntemi bulunmaktadır. Bu iki saç ekimi tekniğinin benzer ve farklı özellikleri bulunmaktadır. Bu özelliklerin bilinmesi, saç ekimini gerçekleştirmek isteyen bireyler için oldukça önem taşımaktadır.

Fue Yöntemi

Fue saç ekimi yönteminde belirlenen donör alanından greftler toplanmaktadır. Toplanan bu greftler, kanal açma aşaması gerçekleştirilmeden hemen önce özel bir solüsyon içerisinde ve belirli bir seviyedeki sıcaklıkta tutulmaktadır. Bu sayede greftler koruma altına alınmaktadır ve kanal açma işlemi sırasında zarar görmemektedir. Doğru açı kullanılarak açılan kanallar üzerine bu greftler ekilmektedir.

FUE veya DHI

DHI Yöntemi

Direct Hair Implant yönteminde, yani DHI yönteminde, saç ekimi aşamalarının bir kısmı FUE saç ekimi yöntemi ile benzer şekilde ilerlemektedir. Tam olarak aynı şekilde ilerleyen aşamalar, greft toplama aşamasından hemen sonra değişmektedir. DHI saç ekimi yönteminde, greftlerin ekilmesi için Choi Implanter Pen adı verilen özel bir kalem kullanılmaktadır. Bu kalemin özelliği ise, toplanan greftlerden sonra kanal açma işlemini ve greft ekim işlemini aynı anda yapıyor olmasıdır. Kullanılan özel kalem sayesinde greftler tek tek saç derisine yerleştirilmektedir.

FUE ve DHI Yöntemleri Arasındaki Farklar

FUE ve DHI yöntemleri arasında bulunan farklılıklar, genel olarak yöntem seçimini belirleyen unsurlar olmaktadır. Bu farklılıkların tam olarak öğrenilmesi, saç ekimi yönteminin seçilmesi açısından önem taşımaktadır.

  • Dar alanlardaki saç dökülmeleri sonucunda oluşan açıklıklar, DHI saç ekimi yöntemi ile daha başarılı şekilde kapatılmaktadır. Yaralanmalar sonrasında oluşan izler, deri hastalığı sebebiyle oluşan bölgesel dökülmeler veya strese bağlı yaşanan bölgesel dökülmeler DHI saç ekimi yöntemiyle giderilmektedir. FUE saç ekimi yöntemi daha geniş alanlarda başarı sağlamaktadır.
  • DHI saç ekimi yönteminde, saç ekimi sonrası uzama ve iyileşme süreci daha kısa sürmektedir.
  • FUE saç ekimi yöntemi genel olarak 6 – 8 saat sürmektedir. DHI yöntemi ise daha uzun sürebilmektedir çünkü bu yöntemde greftler tek tek ekilmektedir.

Hangisi Seçilmeli?

FUE ve DHI özellikleri karşılaştırıldığında, saç ekimi gerçekleştirmek isteyen birey bir karar verebilmektedir. Bireyin kendi istekleri önemlidir fakat bu konuda verilebilecek en uygun cevap için uzman doktor tarafından muayene edilmek gerekmektedir. Doktor tarafından yapılacak inceleme ve analizlerden sonra, kişi için en uygun saç ekimi yönteminin belirlenmesi en sağlıklı karar olacaktır.

SİZİ ARAYALIM