Kel Birisi Saç Ektirebilir Mi?

Kel birisi saç ektirebilir mi? Sorusunu saçlarının büyük kısmı dökülmüş kimseler sormaktadır. Kel birisine saç ekimi yapmak mümkün olabilmektedir. Saç ekimi şartları konusunda sorun yaşamayan herkese ekim yapılabilmektedir.

Saç ekimi için tamamen kel olmak şart değildir. Bu nedenle nadir görülen bir sızıntı durumunda doktorunuza danışın ve sızıntı ve tohumlanma hakkında gerekli bilgileri alın.

Saç ekimi, herhangi bir nedenle bölgesel veya tam kellik yaşayan kişilerin başvurduğu yöntemlerden biridir. Özellikle tıp ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok kişi tarafından kullanılan saç ekimi teknikleri yıllar içerisinde birden fazla yöntem geliştirmeye başlamıştır. Her cenaze töreninde insanlar ekim merkezlerine geliyor. Ancak uzmanların yaptığı araştırmalara göre saçlar her gün belirli miktarlarda dökülüyor ve bu sağlıklı kabul ediliyor. Ancak dökülen saçlar yerine yeni saçlar gelmiyorsa saç ekimi gerekebilir.

Kel Birisi Saç Ektirebilir Mi?
Kel Birisi Saç Ektirebilir Mi?

Saç ekimi birden çok tekniğin kullanımı ile farklı hasta tiplerine kolaylık sunmaktadır. Genel olarak erkeklerin saçsız sorunu vardır, bu yüzden bu sayfa en çok aranan sayfadır. Ayrıca kadınların saçlarında da az da olsa sorun yaşadıklarını görebilirsiniz. Bu nedenle hem estetik hem de psikolojik olarak kendini daha iyi hissetmek isteyen kişiler saç ekim merkezlerinde gerekli tedavilerden geçmektedir.

Genetik faktörler genellikle saç dökülmesinin nedenleri arasında yer alır. Ailede daha önceden saç dökülmesi sorunu yaşayan yaşlılar varsa bu durum genellikle gen yoluyla diğer üyelere de geçmekte, ruhsal ve fizyolojik bozukluklar da saç dökülmesine neden olmaktadır. Saç dökülmesi, özellikle tedavi edilmezse bölgesel saç dökülmesine neden olur.

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi nedir? Sorusu genelde saç dökülmesi yaşayan kimseler için merak konusudur. Kişilerin farklı ihtiyaçlarına göre önerilen tedaviler ve saç dökülmesinin derecesi değişebilir. Saç dökülmesine çözüm olarak sunulan bir tedavi yöntemi olan saç ekimi, saç köklerinin ensede veya vücutta herhangi bir yerde şeffaflık ve seyrelme olan bölgelere ekilmesi işlemidir.

Uzman kişiler tarafından ameliyathane ortamında steril koşullarda gerçekleştirilen bu işlemde, genellikle taç ve alında oluşan çukurluklar, saç köklerinin en güçlü noktalarından tek tek alınarak, lokal anestezi sonrası gerekli bölgelere ekilmesi ile tedavi edilir. . Bu işlem ağrısızdır ve ekim yapılacak alanın büyüklüğüne göre yaklaşık 4-6 saat sürebilmektedir. Yeni ekilen saçların saç derisine uyum sağlaması ve sağlıklı bir şekilde uzaması için kullanılan tekniğin doğru olması son derece önemlidir.

Kel Birisi Saç Ektirebilir Mi?
Kel Birisi Saç Ektirebilir Mi?

Ameliyattan sonra kişinin birkaç gün evinde istirahat etmesi ve evden çıkmaması önerilir. Saç ekiminden birkaç hafta sonra saçlar dökülecektir ancak korkmamak gerekir. Çünkü saç kökleri yerinde kalmaya devam edecektir. Bu tüyler döküldükten sonra, ciltte büyüyen sağlıklı foliküllerden yeni saçlar çıkar.

Kimler Saç Ektirebilir?

Kimler saç ektirebilir? Merak ediyorsanız verilecek en temel cevap neredeyse herkes saç ektirme işlemi yaptırabilir olacaktır. Ancak saç ektirme koşulları bulunmaktadır. Bu koşullar;

  • Saç dökülmeniz Norwood-Hamilton ölçeğinde 2 veya daha fazla
  • Saç dökülmesi süreci bitti veya tamamlandı ve diğer saç dökülmesi tedavilerine rağmen başarı olmadı (kişiden kişiye değişmekle birlikte bu yaşta saç dökülmesi tamamlanmadığı için ekim için 30 yıl bekleyin)
  • Verici bölgede ekim alanları için yeterli saç var: donör alandaki saç yoğunluğu ne kadar yüksekse, ekim alanlarındaki yoğunluk da o kadar yüksek.
  • Bu 3’ü dışında travma, yanık ya da ameliyatlar sonucu saçlarını kaybetmiş kişi saç ekimi yaptırabilmektedir.

Saç rengi kriterleri; sonuç, saç rengi ten rengine uyan kişilerde en iyi şekilde görünür. Saç derisi renginizle saç renginiz arasındaki kontrast ne kadar fazla olursa, sonuçlar o kadar doğal olur.

Saç derisi rengi ile saç rengi arasındaki zıtlık elbette tek başına etkinin bozulduğu anlamına gelmez. Mesela saçı açık, ten rengi açık olan bir insan düşünün. Bu kişinin saçları ancak çok fazla dökülürse görünür.

Kel Birisi Saç Ektirebilir Mi?
Kel Birisi Saç Ektirebilir Mi?

Tersine, siyah saçlı ve açık tenli bir kişinin saçlarının olduğu alanlar kontrast nedeniyle daha belirgindir.

Saç stilleri için kriter; Saçınız dalgalı veya kıvırcık ise daha fazla yer kaplar ve saç derisinin incelmesini engeller. Örneğin, siyah saç bu özelliklerden dolayı daha kalın görünme eğilimindedir. Kıvırcık saç modellerinin bir nedeni, siyahi insanların sıcak iklimlerde yaşamaları ve evrimsel adaptasyon sürecinde kafa derilerinin kendilerini korumalarıdır.

Saç telinin kalınlığı; Saç telinin kalınlığı saç dökülmesinin başlangıcını belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Saç tellerinin kalınlığı da saç ekiminin sonucunu etkiler.

Kel Birisi Saç Ektirebilir Mi?

Kel birisi saç ektirebilir mi? Evet ektirebilir. Saç ekimi sırasında saç köklerinin alınacağı donör bölge seçilirken ilk tercih edilen bölge başın yan tarafı ve arka kısmıdır. Ancak saçlarını tamamen kaybetmiş bir kişiye saç ekimi yapılırken rotasyon aralığı seçimi değişiklik göstermekte ve belirli şartların sağlanması gerekmektedir. Saçlarını tamamen kaybetmiş kişiler için en uygun toplama noktası göğüs bölgesidir. Bu bölgede sık saçlı bölgeler vitamin takviyesi yapılarak köklendirme işlemine hazırlanır.

Saçsız bölgenin büyüklüğü ve donör bölgesinin verimsizliği saç ekiminin başarısını azaltır. Tamamen kel olan kişilerin donör bölgelerinde daha fazla saç olması gerekir. Bu bölgede çok az saç varsa saç ekimi yapılamaz.

Kel Birisi Saç Ektirebilir Mi?
Kel Birisi Saç Ektirebilir Mi?

Eğer vücudunuzda donör bölge bulamıyorsanız organik saç ekimi yapamazsınız ama birkaç alternatif var.

Bir Kişinin Kaç Grefte İhtiyacı Olur?

Bir kişinin kaç grefte ihtiyacı olur? Demeden önce greft nedir? Bilmek gerekir. Greft, az miktarda deri ve saç köklerinin bulunduğu bölgenin adıdır. Greft yaklaşık 2-3 saç teli içerir. Örneğin 2000 greft 4000-6000 saç köküne karşılık gelir. Saç ekiminden önce doktorlar grefti hesaplar ve kişinin kaç grefte ihtiyacı olduğunu belirler. Daha sonra bu miktarı elde etmek için ensede iki kulak arasındaki donör bölgeden greft alınır ve saçsız bölgelere transferi yapılır.

Doğal bir görünüme sahip olabilmek için ekilecek greft santimetre karede belirli bir sayının altına düşmemelidir. İnç kare başına 25 ila 30 sürgün idealdir ve doktor ve dikim ekibi ideal verimi elde edebilir. Öte yandan bu frekansa ulaşılırsa veya altına düşülürse; Yoğunluk ve istediğiniz görünüm için beklentileriniz, donör alanın ne kadar etkili olduğuna bağlı olacaktır.

Aynı şekilde kişinin saç ve saçlı deri yapısı da greft alımı ve hesaplanmasında belirleyicidir. Örneğin 4.000 grefte ihtiyacınız varsa bu noktada 9.000 ila 12.000 saç kökünün ekileceğini anlamalısınız. Greftin hesaplanması, uzman doktorların gözetiminde yapılan ön muayene sırasında belirlenir. Kesin sayı saç ekimi hesaplayıcısı ile muayene sırasında verilebilir.

Her saç ekim seansında sınırsız sayıda saç kökünüz olsa bile, sınırsız sayıda greft sahibi olamazsınız. Seans başına 6.000’e kadar greft (12.000-18.000)000 saç) ekilir. İdeal olarak 5.000 greft aşılmamalıdır. Çünkü aşırı nekroz riski vardır.

Saç Ekimi Fiyatları Nedir?

Saç ekimi fiyatları nedir? Saç ekimi fiyatları saçın yapısına, donörün sağlık durumuna, saç ettirecek kimsenin kellik boyutuna, saç ekiminin ne kadar olacağına göre değişiklik gösterebildiğinden kesin bir fiyat verebilmek mümkün olmamaktadır. Size uygun fiyatı öğrenmek için alanında uzman kimselere başvurunuz.

SİZİ ARAYALIM