Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedir? Neden Yaşanır?

Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedir? Neden Yaşanır?

Mevsimsel saç dökülmesi, her yaştan kadın ve erkeğin karşılaştığı en yaygın sorunlardan biridir ve genel yaşam kaliteleri üzerinde ciddi bir etkiye sahiptir. Artan miktarda stres yaşamak, kullanılan ilaçları değiştirmek veya yaşlanmak gibi nedenler saç dökülmesinin ortaya çıkmasına katkıda bulunur.

Değişen mevsimler boyunca, birçok insan saçlarının hissindeki, görünümündeki ve dokusundaki değişiklikleri fark etmeye başlar ve bundan korkabilir. Bu da mevsimsel değişikliklerin gerçekten saçınız üzerinde bir etkisi olup olmadığı konusunu gündeme getiriyor.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedir?

Her gün ortalama 80 ila 100 saç teli kaybederiz. Bu miktardaki sağlıklı saç dökülmesi norma olarak kabul edilir. Saçlarımız, bir büyüme döngüsünden geçerler ve bu döngü tekrarlanmadan önce tüyler serbest bırakılır ve dökülür. Yılın belirli dönemleri geldiğinde, özellikle sonbaharın sonlarında, tüy dökülmesinde bir artış fark edebilirsiniz. Mevsimsel dökülme, bu tipik olayı tanımlamak için kullanılan terimdir.

Mevsimsel dökülmenin spesifik kökeni bilinmemekle birlikte, araştırmalar, erkeklerden daha fazla kadınları etkilediği ve en sık Eylül ve Ekim gibi sonbahar aylarında olmakla bazen ilkbahar aylarında da meydana geldiği bilinmektedir.

Mevsimsel Saç Dökülmesi

Çoğu durumda, saçınıza ve saç derinize yeterince bakım yaptıysanız, mevsimsel dökülme endişelenmenizi gerektirmez. Zamanla, dökülme normal günlük seviyelere dönmeli ve normal saç büyümesi oluşmaya devam etmelidir. Saçınıza ve saç derisinin bireysel gereksinimlerine uygun şekilde bakmadıysanız, mevsimsel dökülmeye benzer belirtiler yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda, uzun süreli saç dökülmesinden etkilenmeniz mümkündür.

Mevsimsel Saç Dökülmesi ile Diğer Saç Dökülmesi Belirtileri Arasındaki Farkı Nasıl Anlayabiliriz?

Yılın belirli zamanlarında saçlarımızın daha sık dökülmesi endişe kaynağı olmamalıdır. Mevsimsel saç dökülmesi genellikle en fazla 1 veya 2 ay ile sınırlıdır ve bu süreden sonra saçlar yeniden çıkmaya başlar.

Bu süre geçtikten sonra saç derimizde yoğunluk kaybettiğimizi veya saçlarımızın inceldiğini ve zayıfladığını fark ettiğimizde, mevsimsel değişikliklerle ilgili olmayan bir problemimiz olabilir. Bu durumda bir doktora danışmak olası etkileri oldukça azaltabilir. Doğru teşhis ve hızlı tedavi ile saç dökülmesi sorununuzu ortadan kaldırabilir ya da azaltabilirsiniz.

Mevsimsel Saç Dökülmesin Önlemenin ve Tedavi Etmenin Yolları Nelerdir?

Saç kaybetmek can sıkıcı olsa da bu aslında vücudunuzun doğal olarak kendini temizleme ve canlandırma yöntemidir. Eski saçların yerine, daha taze, daha sağlıklı teller büyür ve eski teller uzaklaştırılır. Bu eski saçlara tutunmaya çalışmak yerine, sağlıklı saç tellerine uygun bir ortam oluşturmak için saç derinizin durumunu iyileştirme fırsatına odaklanabilirsiniz.

Mevsimsel Saç Dökülmesi 2

Saç dökülmesini önlemek ve sağlıklı saç büyümesini teşvik etmek için bazı öneriler şunlardır:

  • Saç dostu yiyecekler yiyin: Protein açısından zengin yiyecekler sağlıklı, kalın saçlar oluşturmanıza yardımcı olur. Saç kökleri, saçınızın geliştiği saç derisindeki ve derideki tüp benzeri geçitlerdir. Çoğunlukla sağlıklı saç hücrelerinin gelişiminde kritik bir unsur olan proteinden oluşurlar. Vücudunuzun protein seviyelerini artırmak için diyetinize daha fazla yumurta veya deniz ürünü eklemeyi deneyin.
  • Stresinizi en aza indirin: Stres kaynaklı saç dökülmesi çeşitli şekillerde olabilir. Bazı kişiler, trikotillomani adı verilen bir rahatsızlık olan kendi kendini yatıştırmak için saçlarını çekmeye eğilimlidir. Stres ayrıca vücudun kortizol adı verilen bir hormon üretmesine yol açar ve bu da başka bir hormon olan testosteronda bir artışı tetikler. Dihidrotestosteron adı verilen özel bir testosteron formu, cildinizde ve saçınızda yaşar. Çok fazla olduğunda, aşırı uyarılma saç dökülmesini teşvik eder. Farkındalık veya psikoterapi gibi stres yönetimi uygulamaları, zorlu koşullarda sakin kalmanıza ve kronik stresin etkilerini azaltmanıza yardımcı olabilir.
  • Boya ve ısıyla şekillendirmeden kaçının: Saç boyalarından gelen sert kimyasallar ve fön makinesi ısısı saçlarınız için sağlıklı değildir. Yaz ve sonbahar gibi mevsimlerde, saç dökülmesi yaşıyorsanız, herhangi bir ağır saç işleminden kaçının. Örneğin saç boyaları, saç gövdesinin kırılgan olmasına neden olan amonyak içerir. Isı ile şekillendirilmiş saçlar, doğal proteinlerinin kaybı nedeniyle kuru ve dökülmeye meyilli olacaktır.
  • İlaç tedavisi: Dermatologlar, saç büyümesini teşvik etmek için hastalara topikal ve oral ilaçlar reçete edebilir. İlacın tüm saçınızı tamamen eski haline getireceği şüphelidir, ancak yeni büyümeyi teşvik edebilir.
  • Saç ekimi: Saç ekimi, saçsız bir bölgeye saçı geri kazandırmak için sağlıklı saç köklerinin vücudun bir yerinden başka bir yerine nakledildiği cerrahi bir işlemdir. Nakillerin başarı oranı ilaçlardan daha yüksektir ve saçlar zamanla dökülmeye devam edecek olsa da prosedür bu arada yeni saç gelişimini teşvik eder. Erkeklerde saç ekimi için inceleyin:

Erkeklerde Saç Ekimi

  • Düzenli olarak saçınızı kestirin: Saçınızı düzenli olarak kestirmek sadece ona harika bir şekil ve stil kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda can sıkıcı saç kırıklarından ve oluşabilecek dökülmelerden kurtulmanıza da yardımcı olur. Bu aynı zamanda saç büyümesinin uyarılmasına da yardımcı olabilir.
  • Saçınızı koruyun: Koruyucu giysi veya ürünler kullanılmadan güneşe, kirliliğe, yağışa ve toza aşırı maruz kalmak saçın kuru, kırılgan ve gevşek olmasına neden olur. Saçlar mümkün olduğunca korunmalı, yağmura veya toza maruz kalmışsa en kısa sürede yıkanmalıdır.

Saç kaybetmek zor bir süreç olabilir. Mevsimsel saç dökülmesini önleme konusunda daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Türkiye’nin en iyi saç ekim merkezlerinden olan Este Favor’dan bir randevu alabilirsiniz. Este Favor’ın başarılı ekibi her zaman en iyi şekilde görünmenize ve hissetmenize yardımcı olmak için mevcut birçok alternatif arasından seçim yapmanıza yardımcı olacaklardır.

SİZİ ARAYALIM