Saç Dökülmesi Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Saçınızı her taradığınızda, yıkadığınızda veya şekillendirdiğinizde, sizi rahatsız eden dökülen saçlar ile karşılaşıyor olabilirsiniz. Saç dökülmesi endişe verici ve genel olarak kişinin duygusal duygu durumu üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Bazı durumlarda saç dökülmesi, ele alınması gereken tıbbi bir durumun yan etkisidir ve tıbbi durum uygun şekilde tedavi edilirse durum kendi kendine çözülür. Ancak saç dökülmesine alopesi areata gibi saçın kendisini etkileyen bir hastalık neden olduğunda, saç dökülmesi geri döndürülemez olabilir.

Genetik saç dökülmesi hakkında bilgi alın:

Genetik Saç Dökülmesi Belirtileri Nedir? Genetik Saç Dökülmem Mi Var?

Saç Dökülmesi Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Yaşlanmayla birlikte ortaya çıkan genetik bir hastalık olan alopesinin yanı sıra, saç çizginizin hızla incelmesine katkıda bulunabilecek diğer yaygın saç dökülmesi nedenlerinden bazıları aşağıdaki gibidir:

  1. Bireyin yaşı: İnsanlar yaşlandıkça, saç dökülmesi ve saç incelmesi yaşarlar. Her yaşta hücrelerimiz sürekli büyür ve ölür, ancak yaşlandıkça hücrelerimiz yenilendiklerinden daha hızlı ölmeye başlarlar. Kemiklerimizin zayıflamasının ve cildimizin incelmesinin nedeni budur. Aynı şekilde saçlarımız da benzer bir işlemden geçer. Yaşlandıkça, saç derimizde daha az yağ oluşur ve bu da saçlarımızın ince ve kırılgan olmasına neden olabilir. Dolaylı olarak güçsüzleşen saçlarda saç dökülmesi yaşanabilir.
  2. Genetik: Çeşitli araştırmalar sonucunda birçok genin, saç dökülmesini etkilediği ortaya çıkmıştır. Genlerimiz, saç köklerinin saç büyümesini uyaran hormonlar olan androjenlere (erkek hormonları) tepki verirler. Bu hormonlara az uyarı gittiğinde saç dökülmesi yaşanır. Erkekler için bu saç dökülmesi türü genellikle şakakların çevresinde başlar ve saçlar uzadıkça başın tepesine doğru ilerler. Başın üst kısmında da biraz incelme görülebilir. Kadınlar genellikle başlangıçta saçlarının bölündüğü yerde incelme fark eder, daha sonra ise saçlarının geri kalanında incelme ile karşı karşıya kalırlar.
  3. Hamilelik: Bazı hormonsal dengesizlikler, özellikle hamilelik ve doğum sırasında meydana gelen hormonların çarpıcı biçimde değişmesi, saç dökülmesine neden olabilir. Hamilelikten sonra hormon seviyelerinin normale dönmesi zaman alır. Bu nedenle kadınların doğumdan sonra saç seyrelmesi ve hatta kellik bölgeleri yaşaması alışılmadık bir durum değildir. Bu saç dökülmesi geçicidir ve saçlarınız en kısa sürede yeniden çıkacaktır.
  4. Fiziksel Travma: Vücudunuz önemli bir fiziksel stres altındayken normal saç büyüme ve dinlenme döngüsünün bozulması, saçların incelmesi ve kümeler halinde dökülmesi mümkündür. Ciddi bir kazaya karışmak, ameliyat olmak, yanıklara maruz kalmak veya ciddi şekilde gergin hissetmek gibi herhangi bir stres, saç köklerini şok edebilir ve saçınızın dökülmesine neden olabilir.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Saç dökülmesini önlemenin en etkili yöntemi, saçınızı sağlıklı tutmak ve sağlıklı saç büyümesini teşvik etmek için elinizden geleni yapmaktır. İşte saçınızın sağlığını artırmak için yapabileceğiniz bazı öneriler:

Saç Dökülmesi Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Demir alımınızı artırın

Diyetinizde yeterince demir tüketmezseniz saçlarınızın dökülmesi olasıdır. Demir seviyenizi doğrulamak için bir kan testi yaptırabilirsiniz. Demir eksikliğiniz varsa, vücudunuza bolca demir almanız saç dökülmesini önlemeye yardımcı olmak için basit bir çözüm olabilir. Bununla birlikte, çok fazla demir vücut için tehlikeli olabileceğinden, doktorunuza danışmadan demir takviyesi almamalısınız.

Biyotin takviyesi alın

Biyotin, belirli kişilerde saç dökülmesini en aza indirmeye veya önlemeye yardımcı olmak için kullanılabilen bir B vitaminidir. Bazı bireylerin diyetlerinde yeterli biyotin almamaları ve bunun sonucunda biyotin eksikliği ile karşılaşmaları mümkündür. Biyotin eksikliğiniz varsa, bilimsel veriler biyotin takviyesi almanın saç inceltme semptomlarını hafifletmede faydalı olabileceğini düşündürmektedir. Biyotin eksikliğiniz olabileceğini düşünüyorsanız, bir doktora danışabilirsiniz ve doktorunuz biyotin takviyesinin sizin için faydalı olup olmayacağına karar verebilir.

Protein alımınızı artırın

Saç gelişimini desteklemek ve sağlıklı saçı korumak için vücudunuzun tükettiğiniz yemeklerden gelen belirli bir miktar proteine ​​ihtiyacı vardır. Diyetinizde yeterince protein almazsanız, saçınızın yaşam döngüsünün bozulmasına ve dökülmesine neden olabilirsiniz. Öğünlerinize ve atıştırmalıklarınıza daha fazla et, yumurta, balık, kuruyemiş ve fasulye ekleyerek diyetinizde tükettiğiniz protein miktarını artırın.

Kullandığınız şampuan miktarını azaltın

Zararsız gibi görünse de saçlarınızı sık veya tekrar tekrar yıkamak saçınıza ciddi anlamda zarar verebilir, kırılmaya ve saçınızın ince görünmesine neden olabilir. Islak saç kuru saça göre daha elastiktir. Bu da onu kırılmaya daha yatkın hale getirir. Daha az sıklıkta şampuan kullanmak saçınızın kalınlığını ve kalitesini korumaya yardımcı olurken aynı zamanda saç dökülmesini de önler.

Stresi minimumda tutun

Stres azaltma yöntemleri kişiden kişiye farklılık gösterdiğinden, stresinizi nasıl azaltacağınızı seçmek size kalmıştır. Dinlenmek, sık egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek, su tüketmek, tütün, uyuşturucu ve alkollü içecekler gibi zararlı maddelerden uzak durmak ve günlük rutininizi değiştirmek stresi azaltabilir.

Çok sıcak duşlardan kaçının

Aşırı sıcak su saç derisini koruyan doğal yağları yok ettiği için saç derisine zarar vererek kuruluk ve tahrişe neden olabilir. Sıcak duşların saç dökülmesine neden olduğuna dair net bir kanıt olmasa da sıcak su ile oluşan kafa derisi tahrişinin bazı kişilerde saç köklerinin küçülmesine ve saçların incelmesine neden olabileceği düşünülmektedir.

Saç ekimi yaptırın

Saç ekimi günümüzde birçok kişi arasında tercih edilen, saç dökülmesi için kalıcı bir çözümdür. Saç çizginizde azalma veya yaygın saç dökülmeniz varsa ve bu sorunu hızlıca çözmek istiyorsanız saç ekimi sizin için iyi bir seçenek olabilir. Deneyimli ve eğitimli bir cerrah tarafından yapılan saç ekimi ile saç çizginizin restorasyonunu ve saçınızın bir zamanlar sahip olduğu hacim ve kalınlığı geri kazanmanız mümkündür. Saç ekimi teknolojileri oldukça gelişmiş teknolojilerdir ve saç dökülmesini önlemek için tasarlanmıştır.

Ekim sürecini daha yakından keşfedin:

Erkeklerde Saç Ekimi

SİZİ ARAYALIM