Saç Ekimi İçin Kaç Greft Gerekir?

Saç ekimi için kaç greft gerekir konusu ile ilgili olarak saç ekimi yaptırmak isteyen pek çok kişi tarafından bir takım sorular yanıt bulmayı beklemektedir. İlk önce saçlarınızda meydana gelen açıklıkların belli bir oranda saç grefti olmadan düzeltilemeyeceğini belirterek bu konuya bir giriş yapmak daha doğru olacaktır.

Belli bir yaştan sonra bazı insanlarda ve hatta insanların pek çoğunda saçların kıl köklerinde zayıflamalar olur ve saçlar dökülmeye başlar. Daha çok bu durum erkeklerde görülürken kadınların da bazılarında erkekler kadar olmasa da belirgin bir şekilde görülmeye başlar. Hatta bazı kadınların saçlarında yandan açılma meydana gelmeye başlar ve kadınlarda son derece büyük bir paniğe yol açan bu duruma da erkek tipi saç dökülmesi adı verilir. Saç dökülmesi durumu özellikle de kadınlar için bir takım psikolojik sorunların meydana gelmesine yardımcı olur. Bu sebepten dolayı da son derece hızlı bir şekilde çözüm yollarının bulunmaya çalışılması gerekli olacaktır.

Saç Ekimi İçin Kaç Greft Gerekir?
Saç Ekimi İçin Kaç Greft Gerekir?

Saç dökülmesi gibi bir durumun sadece yaşla ilgili bir şey olmadığını da hiçbir zaman aklınızdan çıkartmamanız gerekir. Mesela çok genç yaşta bile saçları dökülmeye ya da kırlaşmaya başlayan pek çok kişi bulunmaktadır. Bu durum çoğu zaman genetik ya da bir takım yapısal bozukluklar sonucunda meydana gelebilir. Özellikle ailede bir saç dökülmesi sorunu söz konusu ise bu durum ile karşı karşıya gelmek son derece olasıdır.

Aynı zamanda çok fazla stresli mesleklere mensup olan ya da genel olarak stresli bir yaşama sahip olan kişilerin de saç dökülmesi gibi bir sorun ile karşı karşıya kalması çok beklenen bir durum olarak karşımıza çıkar. Bir takım vitamin ve minerallerin eksikliğinin de saç dökülmesine neden olduğunu bilmekteyiz.

Her ne sebepten dolayı olursa olsun saç dökülmesi hem kadın hem de erkeklerin korkulu rüyası olacaktır ve bu sorunu yaşayan kişilerin psikolojisini büyük ölçüde etkileyecek bir şeydir. Ayrıca bu durum insanlarda yaşam standartlarını büyük ölçüde düşürürken aynı zamanda da kendilerine olan güvenlerinin azalmasına da sebep olur. Hatta toplumdan kopuk bireyler haline gelmelerine bile yol açacak kadar etkileyici bir durum olduğu için pek çok kişi saç dökülmesi sorununun çözüm yollarını aramaktadır.

Saç Ekimi İçin Kaç Greft Gerekir?
Saç Ekimi İçin Kaç Greft Gerekir?

Neyse ki artık saç dökülmesi için son derece teknolojik yöntemler uygulanıyor ve insanlar artık saç dökülmesi gibi bir sorun için bu kadar büyük bir bunalıma girmemiş oluyor. Saç dökülmesi tedavisinin yolu her zaman için farklı yöntemlerle saç ektirmekten geçiyor. Bunun için de ilk başta greft sayısının belirlenmesi ve buna göre bir yöntem uygulanması son derece önemli bir hal alıyor. Kaç tane greft olduğunu öğrenmek için ise norwood ölçeği kullanılması gerekiyor.

Norwood Ölçeği Nedir?

Norwood ölçeği nedir? Genel olarak saç dökülmesi sorunu yaşayıp da bu sorunla ilgili bir çözüm yolu aramak adına harekete geçmiş bu ölçek saç tipinizde meydana gelen dökülmenin çeşidini, hızını ve genel olarak kaç grefte ihtiyacınız olduğunu belirlemek üzere yapılan bir uygulama, yani bir bakıma bir tetkik olacaktır. Bu tetkiklerin yapılması sonucunda saç dökülmesinin haritası çıkartıldığı için yapılmış olan tetkikler sonucunda bir yol izlenir ve uzmanlar bu verileri baz alarak  gerekli olan işlemi uygular.

Greft Nedir?

Greft nedir sorusunu genel olarak saç ekimi yaptırmak üzere bir takım araştırmalar yapmaya başlayan kişiler sormaktadır. Saç grefti nedir konusu ile ilgili olarak yapabileceğimiz en uygun ve anlaşılır açıklama, başta kalan ve deriye tutunan kıl kökleridir. Bu deriye tutunabilmiş olan kıl köklerinin saç ekimi sırasında son derece etkin bir rol oynadığını da görmekteyiz. Çünkü saç ekimi için uygulanacak olan yöntemler, hala canlı bir deri ve kıl kökü gerektirir.

Saç Ekimi İçin Kaç Greft Gerekir?
Saç Ekimi İçin Kaç Greft Gerekir?

Bir Kişinin Kaç Grefte İhtiyacı Vardır?

Bir kişinin kaç grefte ihtiyacı vardır konusu saç ekimi yapılmadan önce pek çok kişi tarafından bilinmesi gerekli olan bir konudur. Saç grefti yani kıl kökü olan bir deri için yapılacak olan işlem seanslara göre belirlenmektedir ve bu durum tamamen saç ekimi yaptırmak isteyen kişinin saç dökülme haritasına bağlı olarak değişkenlik gösteren bir durum olarak karşımıza çıkar.

Saç ekimi yapan uzmanlar tek seans için 400 greftten daha fazlasının uygulanmaması gerektiği konusunda bir takım uyarılarda bulunmaktadır. Her seans için belirli sayıda uygun olan bir sayıda greft uygulaması yapılması çok daha doğru olacaktır.

Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Saç dökülmesi nasıl tedavi edilir konusu ile ilgili olarak artık günümüzde çok farklı yöntemlerden söz etmek mümkün olacaktır. İlk başta saç dökülmesi tedavisi hakkında direkt olarak uygulama yerine bir ilaç tavsiye edilebileceğini söyleyebiliriz. Çünkü pek çok kişi direkt olarak bir uygulamaya tabi olmak istemeyebilir ya da bu durum onları korkutabilir. Ayrı yeten saçları daha yeni yeni dökülmeye başlayan kişiler öyle hemen saç ektirme uygulaması yaptırmak durumunda da kalmaz. Bu sebepten dolayı da saç ekimi ile ilgili olarak en başta bir ilaçtan söz emek her zaman için çok daha doğru olacaktır.

Eğer ki var olan bir kıl kökü varsa saç dökülme durumu meydana gelmeye başladığı zaman ya da saç dökülmesi gibi bir risk unsuru ile karşı karşıya olan kişi için son derece ideal bir çözüm olacaktır. Saç dökülmesine karşı kullanılabilecek olan bu ilaç, kıl göklerini güçlendirir ve kalınlaştırır. Bu sayede daha güçlü bir saç yapısına kavuşulmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bir takım farklı saç ekim yöntemleri de uygulanarak eskisinde çok daha güzel ve sık saçlara kavuşmak da mümkün olacaktır.

Saç Ekimi İçin Kaç Greft Gerekir?
Saç Ekimi İçin Kaç Greft Gerekir?

Saç ekimi yapılması için de çok farklı tekniklerden söz etmek mümkün olacaktır. FUE tekniği ile DHI teknikleri birbirinden farklı olarak en çok tercih edilen saç ekimi yöntemleri olarak karşımıza çıkar ve uygulanır. Ancak daha pek çok saç ekim yöntemi söz konusu olacaktır.

Saç ekimi için genel olarak uygulama esnasında herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalmak pek fazla söz konusu olan bir durum teşkil etmez. Ancak bunun yanı sıra daha çok saç ekimi sonrası yapılması gereken bir takım şeyler ve uyulması gereken pek çok husus söz konusu olacaktır. Bu sebepten dolayı da bu başlık altında bu konuya da değinme gereği duyduk. Genel olarak saç ekimi yaptırmış olan herkes, hangi teknikle yaptırmış olursa olsun bu uygulamadan sonra birkaç gün saçına su değdirmemeye ve eğer ki açık bir yara söz konusu ise pansuman yapmaya ve de güneşe çıkmamak gibi pek çok konuya dikkat etmelidir.

Saç Ekimi Kimlere Uygundur?

Saç ekimi kimler için uygundur derseniz genel olarak bu durumla karşı karşıya kalmış olan kişilerin geçici olarak mı yoksa kalıcı bir durumdan ötürü mü saçlarının dökülmeye başladığı gözlemlenir ve greft sayısı tespit edilir. Buna göre bir uygunluk belirlenerek saç ekimi yapılır.

 

SİZİ ARAYALIM