Saç Ekimi Kalıcı Mıdır? Saç Ekimi Sonuçları Ne Kadar Süre Dayanır?

Saç dökülmesi günümüzde her yaştan insanı etkilemektedir ve oldukça yaygın bir sorundur. Saç dökülmesinin ciddiyetine bağlı olarak, çeşitli saç restorasyon ve saç ekim yöntemleri vardır. En uygun çözümü bulmak, saç dökülmenizin ciddiyetine ve doktorunuzun önerdiği tedavi alternatiflerine bağlıdır. Hangi tedavi seçeneğini seçerseniz seçin, nihai amaç uzun vadeli sonuçlara ulaşmaktır.

Erken evrelerde saç dökülmesi yaşıyorsanız, ilaçlar, takviyeler veya düşük seviyeli lazer tedavileri ile saç dökülmesini kontrol etmek mümkündür. Saç dökülmeniz daha da ilerlemişse veya yukarıda bahsedilen tedavilerden istediğiniz sonuçları almadıysanız saç ekimi işlemini düşünmek gerekebilir. Saç ekimi, saçın tamamının eski haline getirilmesine yardımcı olabilecek ve kalıcı sonuçlar sağlayan bir işlemdir.

Saçlarınız inceldiyse ve kellik sizi rahatsız ediyorsa, bu ameliyat daha fazla özgüven kazanmanıza yardımcı olmak için iyi bir seçenek olabilir. Bununla birlikte, ameliyattan önce ve sonra nelere dikkat etmeniz gerektiği ve sürecin sonuçlarınızı nasıl etkileyeceği konusunda detaylı araştırma yapmalısınız.

Saç Ekimi Prosedürü Tam Olarak Nedir?

Saç ekimi işlemi, mevcut saçlarınızın köklerinin alınıp ve saçınızın olmadığı bir alana nakledilmesini içerir. Teknik olarak, vücudun diğer bölgelerinden saç kullanmak mümkün olsa da saç başın arkasından alınır. Saç ekimine başlamadan önce cerrah saçın alınacağı bölgeyi dezenfekte edecek ve hastaya lokal anestezi uygulayacaktır. Lokal anestezi sayesinde hasta tedavi süresince ağrı ve rahatsızlık hissetmez.

Saç Ekimi Kalıcı Mıdır? Saç Ekimi Sonuçları Ne Kadar Süre Dayanır?

Saç Ekim Yöntemleri Nelerdir?

Modern saç ekimi yöntemleri oldukça güvenilirdir ve bu tedavileri yaptıran kişilerin çoğunda etkili olduklarına inanılmaktadır. Foliküler Ünite Transplantasyonu (FUT), yıllardır saç restorasyonu için kullanılan geleneksel cerrahi bir prosedürdür. Bu teknik, uzun, ince bir donör kafa derisi şeridinin çıkarılmasını ve güvenli bir yerde saklanmasını gerektirir. Bu şerit daha sonra yüksek güçlü mikroskopların incelemesi altında ayrılır. Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE), daha yeni bir tekniği tanımlamak için kullanılan terimdir. Bu prosedür için foliküler üniteleri saç derisinden tek tek çıkarmak gerekir. Saç ekiminde en doğal görünen sonuçların alınmasını sağlayan şey, nakledilen köklerin estetik düzenlemesidir.

Hem FUT hem de FUE’da saç kökü üniteleri çıkarıldıktan sonra operasyonun geri kalanı temelde aynıdır. Nakil üniteleri için alıcı bölgede minik delikler açmak gerekir. Foliküler üniteler, delikler oluşturulduktan sonra bu deliklere ekilir. Saç dökülmesinin miktarına bağlı olarak operasyonun bu kısmı birkaç saat veya daha uzun sürebilir.

Bu yöntemlerin her ikisi de olumlu bir saç ekimi sonucu elde etmede etkilidir. Bu operasyonlardan birini yaptırmayı seçen kişiler iyi sonuçlar elde etmeyi bekleyebilir. Saç ekimi tedavisi tamamlandığında, iyileşme sürecinde saç çizginizin yeni bir kontur oluşturduğunu gözlemlersiniz. Öte yandan birçok hasta, işlemden iki ila altı hafta sonra yeni ekilen saçlarının dökülmeye başladığını fark edebilir. Bu oldukça normal bir süreçtir ve saçlarınız birkaç ay içinde gürleşerek çıkacaktır.

Saç ekimi işleminden sonraki 2-3 ay içerisinde kökler yeni saçları oluşturur. Saç büyüme tedavinizde önemli bir değişiklik görmeniz yaklaşık altı ay sürer.  Bir yıl sonra ekimin kalınlaşması ve görünüm olarak daha dolgun hale gelmesi gerekir. Bir yıl sonra, naklin etkilerinin tam boyutu ortaya çıkacaktır.

Halen kararsızsanız inceleyin:

Hangisini Seçmeli: FUE veya DHI?

 

Saç Ekimi Kalıcı Bir İşlem Midir?

Saç ekimi yaptırmayı düşünürken, işlemin sonuçlarının ne kadar süre dayanağını sorgulamak oldukça normaldir. Saç ekiminizin ömür boyu sürmesini istiyorsanız ekiminizi, geniş deneyime ve iyi bir portfolyaya sahip bir saç ekim uzmanına yaptırmanız çok önemlidir.

Bir saç ekiminin kalıcılığı, yaşam tarzı, saç tipi ve yaş gibi değişkenlerden de etkilenebilir. Bu gibi durumlarda hastanın istenilen sonucu alabilmesi için başka tedavilere ve hayat değişikliklerine ihtiyacı olabilir. Fakat modern saç ekimlerinin büyük bir kısmı kalıcı, güvenli ve doğal görünümlüdür. Cinsiyetiniz, yaşınız veya saç dökülmenizin yoğunluğu ne olursa olsun, saç ekimi alternatiflerinizi araştırmak için Este Favor’a danışabilirsiniz. Bu tedavi yöntemlerinin yüksek bir başarı oranı vardır ve kaybettiğiniz özgüveninizi yeniden kazanmanıza yardımcı olabilir.

Saç Ekimi Kalıcı Mıdır? Saç Ekimi Sonuçları Ne Kadar Süre Dayanır?

Saç Ekimi Neden Kalıcı Bir İşlemdir?

Sağlıklı saç kökleri seyrelmiş veya kel bölgelere nakledildiği için, saç ekimi çoğu durumda ömür boyu sürer. Herhangi bir dökülme sorunu ya da kellik yaşayan bir erkek veya kadının (ne kadar yaşlı oldukları ve ne kadar fazla saç kaybı yaşadıkları fark etmeden) saçlarına baktığınızda kalan saçların genellikle kafanın arkasında ve yanlarında olduğunu fark edebilirsiniz. Bunun nedeni saç dökülmesine neden olan mekanizmaların bu yerlerde kendini göstermemesidir. Başın üst kısmındaki ve taç kısmındaki saçlar ise özellikle erkek veya kadın tipi saç dökülmesi durumlarında saç dökülmesine daha yatkındır.

Sonuç olarak, başınızın yanındaki ve arkasındaki saçlar, hayatınızın geri kalanında kafanızda kalma eğilimindedir. Doktorlar bu bölgelerdeki saçları alıp saçsız olduğunuz bir bölgeye naklettiklerinde, bu saçlar dökülmeye karşı yine dirençlerini korurlar. Bu, uzun bir süre yeni yerlerinde kalacaklarını ve saç ekimini kalıcı hale getireceklerini gösterir.

Bununla birlikte, sonuçlar seçilen cerraha ve saç ekimi kliniğine de bağlıdır. Saç dökülmesinden muzdarip bireylerin tedavisinde uzmanlığa sahip bir saç ekimi kliniği seçmesi oldukça önemlidir. Bu sayede herhangi bir yanlış teşhis ve tedavi sorunu ile karşılaşmadan, kalıcı sonuçlar elde edilebilir.

 

SİZİ ARAYALIM