Saç Ekimi Sonrası Süreç

You are here:

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Dönemini Adım Adım Keşfedin!

Saç ekimi deneyim gerektiren bir işlemdir. Uzman doktorlarımız tarafından gerçekleştirilen saç ekimlerinin başarılı sonuçlar vermesi için, ekim sonrasında da sizlere yardımcı olmaktayız. Saç ekimi sonrası süreç de en az saç ekimi işlemi kadar önem taşımaktadır. Saçların iyileşme ve uzama süreçlerinde sorunsuz ilerlemesi için saç ekimi sonrasında önemli olan durumlar yazımızın devamındadır.

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Saç ekimi sürecinin tamamlanması neredeyse bir seneyi bulmaktadır. Bu süreç içerisinde saçların daha sağlıklı ve güçlü şekilde uzaması için dikkat edilmesi gereken önemli durumlar vardır. Yapmamanız gereken hususlarla beraber özel olarak yapmanız gereken şeyler olacaktır. Bütün bunlar saçların iyileşme ve uzama sürecinde sorun yaşanmasını önlemektir.

 • Saç derisini kaşımamalısınız. Kaşıntı için doktorunuz size bir losyon önerecektir.
 • Kıyafetlerinizi giyerken ve çıkarırken kafa derisine temas etmesine engel olmalısınız.
 • Güneş ışınlarına maruz kalmamalısınız ve aşırı terlememelisiniz.
 • Stres de saç dökülmesine neden olur. Strese maruz kalmamaya çalışın.
 • Alkol ve sigara gibi maddeler iyileşme sürecini olumsuz etkiler. Bunlardan uzak durmalısınız.
 • Saç ekimi sürecinin ilk zamanlarında ağır eşya kaldırmayınız ve zorlayıcı sporlar yapmayınız.
 • Saç derinizi yıkarken suyu aşırı sıcak veya aşırı soğuk olarak kullanmayınız.
 • Ekim süreci tamamen bitmeden şapka ve bere gibi aksesuarlar kullanmayınız.
 • Kafa derisine hiçbir kimyasalı temas ettirmemelisiniz.
 • Saçların güçlenerek uzaması için beslenme önemli bir faktördür. Bu süreç içerisinde dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen gösteriniz.
 • İyileşme ve uzama süreci için saç köklerinin bazı vitaminlere ihtiyacı olmaktadır. Doktorunuzun size önerdiği ek vitaminleri kullanmayı unutmayınız.
 • İlk yıkama klinikte olacaktır. Sonrasında doktorunuzun tavsiyelerini göz ardı etmeden yıkama işlemlerine devam etmelisiniz.
 • Bağışıklık sisteminiz saçların güçlenmesinde etkin bir rol oynamaktadır. Bu sebeple kendinizi çok yormamalısınız.

Genel olarak bütün bu maddelere dikkat edildiğinde, saçların iyileşme ve uzama süreci tamamen doğal ilerleyecektir. Bu sayede istenilen güçlü ve sağlıklı saçlar, yaklaşık bir yıllık sürecin sonunda elde edilecektir.

Saç Ekimi Sonrası Aylar İçerisindeki Gelişim

Birinci Ay: İşlem sonrasında birinci ay bitiminde şok dökülme etkisi yaşanır ve ekim yapılan bölgede saçlar neredeyse tamamen dökülür. Bu durum bütün ekim işlemlerinde doğal bir durumdur. Yeni saçlar daha güçlü çıkacaktır.

İkinci Ay: Bu sürecin sonlarına doğru dökülmeler bitecektir. Yeni saçlar yavaş yavaş görünmeye başlayacaktır. Greftlerin güçlenmesi için gereken vitamin desteklerine devam etmelisiniz.

Üçüncü Ay: Bu evrede saçlar belirgin olmaya başlayacaktır. Saçlarınız uzadıkça güçlenecektir ve daha kalın bir yapıya sahip olacaktır.

Dördüncü Ay: Saçlar bu dönemde biraz daha uzamış olacaklardır. Saçların görünürlüğü artacaktır.

Beşinci Ay: Giderek güçlenen saçlar kafa derisi ile bağını tamamen kurmuş olacaktır. Bu dönem içerisinde saçların doğal uzama sürecine olumsuz etkilerde bulunacak durumlardan uzak durmak gerekmektedir.

Altıncı Ay: Ekim yapılan alan içerisinde istenilen saç görünümü elde edilmeye başlanır. Daha gür ve güçlü saçlar bu dönemde uzamaya devam edecektir.

Yedinci ve Sonraki Aylar: Kalın ve güçlenmiş saçlar bu dönem ve sonrasında günlük kullanım için daha iyi bir durumda olacaktır. Saç traşı veya saç kesimi bu süreçle beraber başlayabilir.

Bir Yıl Sonunda: Ortalama olarak bir yıllık zaman sonunda saçlar tamamen ve eksiksiz görünüme kavuşmuş olacaklar. Artık yeni saçlara istenilen şekiller verilebilir. Bu dönem ile birlikte saç bakımı için ürünler kullanabilirsiniz. Üstelik istediğiniz şampuanla yıkama yapabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Sık Sorulan Sorular

Saç ekiminin yapıldığı bölgede iyileşme süreci ile kabuklanmalar oluşabilir ve doğaldır. Kabuklanmalar 10 gün sonra pamuk ve su yardımı ile yavaşça temizlenebilir.

Saç ekiminden sonra her şampuan kullanılmamalıdır. Kimyasallar saçların iyileşme sürecine olumsuz etkiler verecektir. Doktorunuzdan tavsiye alınız.

Spor yapmak vücudu zorlayan bir aktivitedir. Kan basıncını değiştirmektedir ve bu durumda ekim bölgesinde kanamalar olabilir. Bu kanamalar, greftlerin zarar görmesine sebep olur.

Saç ekiminden en az 10 gün sonra denize veya havuza girilebilir. Fakat ekim bölgesinin suyla fazla teması olmamalıdır.

Greftler açıklık bölgesine yerleştirilirken bir süre dışarıda beklemektedir. Bu nedenle greftler yerleştirildikten sonra savunma için işlevlerini durdururlar. Şok dökülmenin sebebi budur.

Saç ekimleri bir ömür kalıcıdır.

Donör bölgenin iyileşmesi 10 günü bulmaktadır.

Yaklaşık bir yıl sonunda saçlar son halini almaktadır.

Uzman doktorlarımızın yetenekleri ile iz kalma olasılığı çok düşüktür.

Uzman doktorlar ve ekiple yapılan saç ekimleri sinirlere zarar vermez.