Saç Ekilmesinden Sonra Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Saç ekimi operasyonunun başarıya ulaşması ve kalıcı sonuçların sağlanması için işlem sonrası dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta bulunuyor. Hasta ve kliniğin bir arada yürüteceği saç ekimi sonrası saç bakımı adımlarıyla daha doğal, gür ve sağlıklı saçlara ulaşmak mümkün! Saç ekilmesinden sonra saç bakımı ve dikkat edilmesi gereken konuları inceleyerek hayalinizdeki saçlara bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Este Favor, İstanbul’da saç ekimi işlemleri sunmaktan gurur duyuyor! Siz de saçlarınızla gurur duymak ve doğal saçlarınıza kavuşmak istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçin.

Devam etmeden önce inceleyin:

Saç Ekimi Kalıcı Mıdır? Saç Ekimi Sonuçları Ne Kadar Süre Dayanır?

Saç Ekimi Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Saç ekimi sonrası yapılması gerekenler ekim ve donör alanını korumaya yönelik bakımı ifade eder. Bu bakım yıkama, güneşten koruma, uyku pozisyonu vb. birçok noktayı kapsar ve hasta – hekim iş birliğinde yürütülmelidir.

Saç ekimi, hayalinizdeki saçlara kavuşmanın ilk ve en önemli adımıdır. Ancak tüm işlem bu kadarla sınırlı değildir. Ekilen saçların ve saç köklerinin toplandığı alana özenli ve özel bir bakım yapılması gerekir. Aksi takdirde ekilen saçlar hasar görür ve ekimden istenilen sonuç elde edilemez.

Saç ekilmesinden sonra saç bakımı özellikle işlem itibariyle ilk 3 ayı kapsar. 3 ay boyunca kafa derisinin özel krem ve şampuanlarla temizlenmesi, bakım yapılması ve güneşten korunması gerekir.

Este Favor, hastalarıyla kurduğu güçlü ve yakın iletişim sayesinde saç ekimi sonrasında da sizin yanınızda! Saç ekimi sonrası yapılması gerekenler, kullanılması gereken solüsyon, vitamin ve kremler ya da saç ekimi aşamalarıyla ilgili kurduğumuz iletişim sayesinde %99 başarı oranına sahibiz. Siz de hemen Este Favor iletişim numaralarını kullanarak saç ekimi tedavinizi başlatabilirsiniz!

saç ekilmesinden sonra saç bakımı

Saç Ekilmesinden Sonra İlk Yıkama Nasıl Yapılmalı?

Saç ekimi işlemi, son derece hassas ve önemli bir operasyondur. Çoğu zaman saç ekimi tedavisi olan kişiler, ilk gün itibariyle rutin hayatına dönebileceğini düşünür. Ancak bu son derece yanlış bir yargıdır. Saç ekimi sonrasında saç folikülleri oldukça hassas ve kırılgan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle titiz bir bakım süreci ve özenli bir koruma gerekir.

Saç ekimi sonrasında ilk üç gün boyunca saçların yıkanmaması şarttır. Hekiminiz, saçınızı yıkarken dikkat etmeniz ve yapmamanız gereken konularla ilgili sizi bilgilendirecektir. Ancak yine de aşağıdaki konulara özen göstermeniz önemlidir:

 • Saçlarınızı hekiminizin önerdiği şekilde operasyon sonrası ikinci veya üçüncü günde yıkayabilirsiniz,
 • Saç ekim merkezi tarafından verilen losyon ve yağı, saçlarınızı yıkamadan önce kullanın ve ortalama 30 – 45 dakika bekleyin,
 • Losyon ve yağ saçlarınız için ideal bakımı sağlayacaktır,
 • Saç ekim doktoru tarafından verilen şampuanı saçlarınıza uygulayın ancak doğrudan şampuanı kafanıza dökmekten kaçının,
 • Ekim alanını çok sert ve agresif hareketlerle yıkamayın,
 • Parmak uçlarınızla hassas ve narin hareketlerle saç derinizi yıkayın,
 • Aşırı sıcak ve aşırı soğuk su kullanımından kaçının.

Saç ekim merkezleri, ilk yıkamayı klinikte yapmayı tercih edebilir. Bu kliniğin tedavi prosedürleri ve hastanın tedavi planına göre değişiklik gösterecektir. Yine aynı şekilde saç ekilmesinden sonra ilk saç yıkama günü de değişebilir. Ancak genellikle üçüncü gün uygun görülür.

Saç ekimi sonrası ilk yıkama dikkat etmeniz gereken en önemli konudur. Aynı zamanda yıkama sonrası saç kurutma makinesi kullanmamanız önemlidir. Saç kurutma makinesinden gelen yoğun ve sıcak hava ekim alanına zarar verebilir.

Saç Ekilmesinden Sonra Saç Bakımı İpuçları!

Saç ekimi, kadın erkek, genç ya da yaşlı herkesin doğal, sağlıklı ve gür saçlara sahip olmasını sağlayan kalıcı bir yöntemdir! Bu kalıcılığın ve doğallığın sorunsuz ilerlemesi için saç ekilmesinden sonra saç bakımı ipuçlarına özen göstermeniz gerekir.

Saç ekimi, aşama aşama iyileşir ve her adımda hastaların dikkat etmesi gereken ipuçları bulunur. İşte, sağlığınız ve saçlarınız için dikkat etmeniz gerekenler!

Uyku Pozisyonu!

Saç ekimi sonrasında alın bölgesinde yaşanacak şişlikleri engellemek ve minimuma indirgemek için uyku pozisyonuna dikkat etmeniz önemlidir. Şişlikleri azaltmak ve saç ekim alanını korumak için 45 derecelik yüksek bir açıyla birkaç gün boyunca yatmanız gerekebilir. Ancak bazı hastalarda şişlik oldukça azdır ve yüksek bir yastıkta yatmasına gerek kalmaz.

Saç Ekimi Kalitesini Artırmak!

Saç ekimi operasyonu sonrasında hekiminiz veya klinik tarafından reçeteli/reçetesiz birkaç farklı takviye verilir. Bu takviyeler vitamin, losyon, saç bakım yağı vb. farklı kategorilere sahiptir. Her bir takviye saç ekimi kalitesini artırmak ve kısa sürede daha doğal saçlara sahip olmak için önemlidir. Dolayısıyla hekiminiz tarafından verilen takviyeleri düzenli olarak kullanmanız operasyonun başarısını yükseltir.

Günlük Rutin ve Egzersiz Planı!

Saç ekimi işlemi sonrasında ağır aktivitelerden ve ağır egzersizlerden bir hafta süreyle uzak durmanız tavsiye edilir. Özellikle başınıza darbe alabileceğiniz futbol, basketbol vb. sporlardan uzak durmanız önemlidir. Aynı zamanda başınızı herhangi bir yere çarpmamaya da özen göstermelisiniz.

Bu süreç ortalama bir hafta boyunca sürecektir. Bir hafta sonunda yavaş yavaş egzersiz planınıza dönebilirsiniz.

Saç Ekim Bölgesini Koruyun!

Saç ekimi operasyonu sonrasında donör bölgeyi ve özellikle de ekim bölgesini korumanız gerekir. Sıcak suyla duş almak, ekim bölgesinde doğrudan buz uygulamak, önerilmeyen şampuanları tercih etmek gibi yanlışlar ekim kalitesini düşürecektir.

Saç ekilmesinden sonra özellikle 72 saat boyunca başınızı korumaya ve dokunmamaya özen göstermelisiniz. 72 saatlik sürede başa alınan darbeler, saç foliküllerinin ve saç derisinin hasar görmesine neden olur. Aynı zamanda saç derinize çok fazla dokunmamanız ve kaşımamanız önemlidir.

Yoğun bir kaşıntı yaşıyorsanız hekiminizle görüşebilir ve size uygun bir öneride bulunmasını talep edebilirsiniz.

Alkol ve Sigara Tüketimi

Saç ekimi sonrasındaki bir haftalık süreç boyunca alkol ve sigara tüketimini bırakmalısınız. Alkol ve tütün ürünleri saç köklerinin olumsuz etkilenmesine neden olur. Dolayısıyla saç ekimi öncesi ve sonrasındaki süreçte alkol ve sigaradan uzak durmanız değerlidir.

Saç Ekilmesinden Sonra Beslenme

Saç ekimi tedavisi sonrasında A, E ve B vitamini açısından zengin olan besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Bu vitaminler saç köklerini besleyerek güçlü ve hacimli saçlara sahip olmanızı sağlar. Aynı zamanda sağlıklı beslenmek saç ekimi kalitesini artıracaktır.

Tavuk, avokado, kırmızı et, bakliyat, kuruyemiş ve yumurta gibi besinleri tüketmek sağlığınızı ve saçlarınızı destekler.

Saç Ekilmesinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekilmesi işleminden sonra dikkat etmeniz gereken diğer noktalar:

 • 1 haftalık süre boyunca sauna, deniz ve havuzdan uzak durmanız tavsiye edilir,
 • Mümkün olduğu kadar stresten uzak durmalısınız,
 • İlk on beş gün boyunca sprey, jöle vb. şekillendiricilerin kullanılmaması gerekir,
 • Saç derisine dokunmamalı ve kaşımamalısınız,
 • Saç ekimi sonrasında 3 – 4. Haftalarda şok dökülme başlayacaktır bu durumda endişe etmemelisiniz, şok dökülme her saç ekimi operasyonu sonrasında beklenen ve olağan bir süreçtir,
 • Doğal, sağlıklı ve gür saçlarınızın ilk belirtileri 6. Ay civarında başlar ve ortalama bir yıl sonra son halini alır, aynı zamanda diğer saçlarınız gibi güçlenmeye devam eder.

saç ekilmesinden sonra saç bakımı

Este Favor, kişiye özel saç ekimi tedavileriyle ağrısız ve acısız operasyon geçirmenizi sağlar! İletişim numaralarımızı kullanarak hemen randevunuzu oluşturabilir ve yeni saçlarınıza merhaba diyebilirsiniz!

Daha fazlasını keşfedin:

Saç Ektirme Nedir Nasıl Yapılır? Aşama Aşama Saç Ektirme!

 

SİZİ ARAYALIM