Saç Ekimi İçin Donör Alandan Çok Fazla Saç Alınması Nedir?

 Saç ekimi donör alanı çok fazla araştırılmaktadır. Buradan alınan saç ekimi köklerinin diğer alana nakledilmesi süreci bulunmaktadır. Saç ekimiyle alakalı olarak gerek ülkemizden gerekse tüm dünya üzerinden birçok kişi bu noktada talepte bulunmaktadır. Genel olarak erkeklerin çok fazla yaptırdığı düşünse de kadınlarda saç ekimi noktasında çok fazla müracaatta bulunmaktadır. Saç ekimi cerrahi bir işlemdir. Kesinlikle alelade bir yerde yapılmaması gerekmektedir. Steril bir ortam gerekmektedir. Küçük bir ameliyat olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Saç ekimi ağrılı bir işlem değildir. Saç çektirecek olan kişi ekim öncesi ve ekim sonrasında 3 günlük bir izin sürecine sahip olması yeterli olacaktır.

 Saç ekimi esnasında donör bölgeden çok fazla saç alınması o bölgenin yeterli bir kök düzeyinde olduğunun göstergesidir. Aynı zamanda bu bölgeden alınan saç kökleri belirlenirken nakledilecek olan yerdeki kök durumuna bakılarak nakledilmektedir. Saç ekimi ile alakalı olarak nakil olacak yere ekim alanına göre kök alınmaktadır. Eğer kök bölgesi ekim alanı çok geniş bir yer kaplıyor ise donör bölgeden de çok fazla sayıda kök alınmaktadır. Ama burada dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Donör bölgenin de yeterli kök sahip olması gerekmektedir.

Saç Ekimi İçin Donör Alandan Çok Fazla Saç Alınması Nedir?
Saç Ekimi İçin Donör Alandan Çok Fazla Saç Alınması Nedir?

 Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi ülkemizde özellikle hem kadınların hem de erkeklerin yaşamış olduğu saç kayıplarından kaynaklı olarak yapılmaktadır. Saç kaybı gerek erkekleri gerekse kadınları çok fazla derecede rahatsız etmektedir. Bu sebepten kaynaklı olarak da ekim işlemi çok fazla tercih edilmektedir. Saç ekimi için doğru kişiler ile çalışmak güzel ve sağlıklı saçlarınızı ulaşmanız açısından oldukça önemlidir. Saç ekimiyle alakalı olarak en çok bilinmesi gereken bir konu alelade bir yerde yapılmayacağıdır. Kesinlikle bazı güzellik merkezlerinde Saç ekimiyle alakalı işlem yapıldığı görülmektedir. Bu doğru bir uygulama değildir.

Saç ekimi ülkemizde sadece cerrahi bir işlem olmasından kaynaklı olarak hastanelerde yapılması gerekmektedir. Eğer ki saç ekimi noktasında bir isteğiniz var ise alelade bir yerde çalışmanız gerekmektedir. Bir hastane tercih etmeniz gerekmektedir. Saç ekimi yapıldıktan sonra ortalama 6 ve 18 aya kadar saç çıkabilmektedir. Saç ekiminden sonra belli bir süre beklemek de gerekmektedir.

Saç Ekimi İçin Donör Alandan Çok Fazla Saç Alınması Nedir?
Saç Ekimi İçin Donör Alandan Çok Fazla Saç Alınması Nedir?

Saç ekimi ile alakalı olarak işlem yapılmada önce kişinin saç kayıp nedenlerinin de belirlenmesi gerekmektedir. Genellikle saç kayıpları ile alakalı olarak stres faktörü çok ön planda olmaktadır. Aynı zamanda saç kayıpları ile alakalı olarak kişinin genetik özelliklerinden de olabilmektedir. Kişinin kullanmış olduğu bakım ürünleri de saç ile alakalı olarak bir sıkıntı yaratabilmektedir. Bu sorunun da eğer ki önlenebilir bir sorun ise ortadan kaldırılması gerekmektedir. Saç ekimi artık her bütçeye hitap edebilen ve tercih edilebilen cerrahi bir yöntemdir. Bu yöntemi nerede uygulayacağınız da oldukça önemli olan konulardan bir tanesidir. Kök hücrelerin nakli süreci olmasından kaynaklı olarak steril bir ortamın olması gerekmektedir. Kişi karar verme aşamasında bu durumu da gözden geçirmesi ve dikkat etmesi gerekmektedir. Saç ekimi genel olarak teknolojinin de sayesinde olumlu olarak yanıt vermektedir.

Saç Greftleri Hangi Bölgeden Alınır?

Saç greftleri hangi bölgeden alındığı Çok fazla araştırılmaktadır. Bu oldukça önemli bir konudur. Kişiler belli noktada saç kaybı yaşamaktadır. Saçı olmayan biri saç için uygun kökün alınması gereken bir noktası bulunmaktadır. Bu genel olarak baktığımız zaman bu bölgeye donör bölge adı verilmektedir. 2 kulak arkasında kalan ve genetik olarak dökülmeyen ense bölgesinden alınmaktadır. Buna saç grefti denmektedir. Greft almak için sıfır 5 mm çapında kesici uçlar kullanılmaktadır. Hastaların birçoğu bununla ilgili bir acı yaşamaktadır. Ama bazı hastalar hassasiyetten kaynaklı olarak problem yaşayabilmektedir. Ama saç ekimi genel olarak ağrılı bir işlem değildir.

Saç Ekimi İçin Donör Alandan Çok Fazla Saç Alınması Nedir?
Saç Ekimi İçin Donör Alandan Çok Fazla Saç Alınması Nedir?

Donör Alan Kaç Günde İyileşir?

Donör alan kaç günde iyileşir sorusu kişiden kişiye kesinlikle değişiklik göstermektedir. Ama genel olarak bakıldığı zaman saç kökünün alındığı yerler genellikle 3 ve 7 gün içerisinde geçmektedir. Bu bölgedeki ağrının ise geçmesi bazen bir ayı bulabilmektedir. Ama yaşadığınız ağrı kesinlikle sizi rahatsız edecek yaşam kalitenizi düşürebilecek olan bir ağrı değildir. Bu süreç ile alakalı olarak hekiminiz daha net bilgi verecektir. Donör bölgesi daha çok ense kullanılsa bile sakal ve göğüs de kullanılmaktadır. Yapılan işlem ve iyileşme süresi ve yapılan hastaya göre değişiklik göstermektedir.

Saç Ekimi Sonrası Donör Alanda Tekrar Saç Çıkması Mümkün mü?

Donör olarak seçilen alan saç ekimi sonrasında donör alanda tekrar saç çıkması kesinlikle mümkün olan bir durumdur. Burada köklere alınmaktadır ama kökten alındıktan sonra devam eden gelen köfte bulunmaktadır. Aynı zamanda saç ekimi için seçilen donör bölgeden kişiyi rahatsız etmeyecek ve kıl köküne ihtiyaç duymayacağı bölgelerden seçilmektedir. Özellikle erkeklerde göğüs bölgesinden saç ekimi için çok fazla sayıda kıl kökü alınmaktadır. Ama donör alan kesinlikle iyi geçebilmektedir.

Çok Fazla Saç Alınan Donör Alan Nedir?

Çok fazla sayıda donör alınan alan göğüs bölgesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle erkeklerde göğüs bölgesinde çok fazla sayıda kıl kökü bulunmaktadır. Buradan alınan kıl köklerinin sonrasında çıkmaması ise kişiler için herhangi bir sıkıntı yaratmamaktadır. Bu sebepten kaynaklı olarak hekimler bu alanı daha fazla kullanmaktadır. Bu bölgede donör alındıktan sonra aynı zamanda tekrardan kıl çıkması da mümkündür. Ama alınan donörler tekrardan kişiye saç bölgesine enjekte edilecektir. Saç ekimi kesinlikle riski taşıyan bir durum söz konusu değildir.

Saç Ekimi İçin Donör Alandan Çok Fazla Saç Alınması Nedir?
Saç Ekimi İçin Donör Alandan Çok Fazla Saç Alınması Nedir?

Saç Ekimi Ameliyatından Sonra Donör Alanda Neler Olabilir?

Saç ekim ameliyatından sonra donör alanda neler olabilir sadece belli başlı kızarıklıklar olabilir. Aynı zamanda da hafif de olsa bir ağrı söz konusu olabilmektedir. Ama tüm bu sayılan etmenler kesinlikle kişinin yaşam kalitesini etkileyen ve zorlaştıran etmenler arasında sayılmamaktadır. Küçük ve tehlikesiz olsa da nihayetinde bir cerrahi müdahale söz konusudur. Saç ekim ameliyatının düzgün bir yerde yapılması terör bir ortamda yapılması oldukça önemlidir. Çünkü burada 05 mm iğneler ile müdahale söz konusudur. Kişinin enfeksiyon kapma durumu söz konusu olabilmektedir. Bu sebepten kaynaklı olarak seçim yapılırken dikkatli edilmesi gerekmektedir. Kişinin yaşayabileceği en kötü senaryo bu olmaktadır. Bu durum dışında herhangi bir problem bulunmamaktadır.

Donör alan ile alakalı olarak kişinin iyi bir merkez seçmesi saç ekimi sürecini daha iyi yönetecektir. Aynı zamanda da saç ekimi sonrasındaki süreçte daha pozitif olarak geçecektir. Donör alan ile alakalı olarak başka bir risk faktörü bulunmamaktadır. Saç ekimi yaptıracak olan kişinin bu noktada gönlü rahat olabilir. Saç ekimiyle alakalı olarak çok farklı sayıda fiyat bilgisi bulabilmek mümkündür. Burada yapılacak olan yerin büyüklüğü ve ekilecek saç kökünün miktarı da önem arz etmektedir. Âmâ saç ekimi yaptırmak isteyen kişinin birkaç yerden fiyat alması daha uygun olacaktır. Sadece fiyat noktasında ucuz olan değil aynı zamanda kalite olarak da ne kadar kök hücrenin aktarılacağını da bilinmesi gerekmektedir.

 

SİZİ ARAYALIM